Recenzja OPPO UDP-203 w Pocket-lint

Recenzja OPPO UDP-203 w Pocket-lint

Recenzja OPPO UDP-203 w Pocket-lint 600 600 OPPOdigital.pl

Znany i ceniony serwis Pockiet-lint przetestował pierwszy odtwarzacz OPPO serii UDP. Recenzenci nie szczędzili konstrukcji komplementów i uznali model UDP-203 za rozwiązanie bezkompromisowe, które idealnie pasuje do preferencji entuzjastów kina domowego.

OPPO UDP-203 : Płyty UHD Blu-ray jeszcze nigdy nie wyglądały tak dobrze

Jeżeli mówimy o legendach odtwarzaczy Blu-ray, na myśl przychodzi OPPO BDP-105D. Ta seria wysoko wycenionych urządzeń stała się wzorcem odtwarzania płyt BR na całym świecie. Dzisiaj OPPO robi to samo ze swoim najnowszym modelem UDP-203.

UDP-203 to produkt klasy premium i widać to od razu po spojrzeniu na masywną, metalową obudowę, która przyćmiewa wszystkie testowane przez nas jak dotąd odtwarzacze UHD. Czy warto po niego sięgnąć?

Lepsze połączenie

W swojej eleganckiej obudowie UDP-203 posiada bardzo duży, delikatnie podświetlany panel LCD na froncie oraz zestaw wyjść i wyjść z tyłu, któremu nie może się równać żaden inny odtwarzacz UHD dostępny jak dotąd na rynku.

Znajdziemy tu dwa wyjścia HDMI (jedno w standardzie 2.0 i jedno w standardzie 1.4 do przesyłania dźwięku do starszych amplitunerów); wejście HDMI (daje możliwość podłączenia zewnętrznych źródeł i wykorzystania UDP-203 jako procesora obrazu); dwa wejścia USB w standardzie 3.0, gigabitowy port Ethernet, wyzwalacze wej/wyj, wyjścia koaksjalne i optyczne a także pełny zestaw wyjść analogowych 7.1 dla tych, którzy chcieliby skorzystać z dobrodziejstwa wbudowanego procesora audio.

Mistrz HDR

OPPO 203 potrafi więcej, niż konkurencja – poza UHD i Blu-ray, ma możliwość odtwarzania płyt 3D BR, SACD oraz DVD-Audio.Największą atrakcją dla entuzjastów kina domowego będzie wsparcie dla Dolby Vision HDR – UDP-203 otrzyma je wraz z aktualizacją oprogramowania. To pierwszy odtwarzacz na rynku z oficjalną zapowiedzią obsługi tego formatu.

Jako urządzenie segmentu premium z tak dużą ilością funkcji jest wręcz stworzone do instalacji AV oraz dla użytkowników posiadających systemy high-end.

Dopasowany do wyświetlacza

Szczególnie wartą uwagi jest funkcja „wytnij metadane”. Oznacza ona, że posiadacze wyświetlaczy UHD, szczególnie projektorów, mogą usunąć ze strumienia dane HDR, ale wciąż cieszyć się sygnałem w rozdzielczości 4K z szeroką paletą kolorów. Wiele projektorów, nawet tych z najwyższej półki, boryka się z problemami dotyczącymi standardu HDR i nie jest wystarczająco jasnych, żeby prawidłowo wyświetlić sygnał HDR.

Dzięki tej funkcji wszystkie wyświetlacze o stosunkowo niskiej jaskrawości będą mogły osiągnąć znacznie lepsze rezultaty niż przy typowej konwersji HDR do SDR.

Jeżeli mówimy o konwersji HDR do SDR, ta opcja również jest dostępna. Po ostatniej aktualizacji pojawił się wskaźnik „cel luminancji”, dzięki czemu możemy wybrać docelowy poziom jaskrawości dla skonwertowanego sygnału.

Równie użyteczna jest możliwość wyboru głębi koloru na wyjściu – 12, 10 a nawet 8-bit. Umożliwia to zniwelowanie problemów z bandingiem w odbiornikach, które nie radzą sobie z 12-bitowym kolorem. Flagowiec Panasonica UB900 wypuszcza tylko sygnał 12-bitowy, a to prowadzi do istotnych przekłamań w przejściach kolorów w przypadku, w którym wyświetlacz nie radzi sobie z tego typu sygnałem.

Perfekcyjna jakość obrazu?

OPPO twierdzi, że procesor w sercu UDP-203 został zaprojektowany z myślą o dostarczaniu najwyższej jakości obrazu z płyt UHD. Możemy z radością potwierdzić, że nie są to słowa rzucane na wiatr!

OPPO UDP-203 bez wątpliwości pokonuje tutaj wszystkich rywali – włączając w to Panasonica UB900 – we wszystkich trzech kategoriach, które wyróżniają standard UHD. Kolory wydają się lepiej nasycone, przyjemniejsze w odbierze i przede wszystkim bardziej naturalne.

Różnica jest na tyle znacząca, że wystarczy włożyć do wnętrza UDP-203 swoje ulubione płyty, a uderzy w nas nowa jakość, nie musimy nawet robić porównania wyświetlanego obrazu obok siebie! Oczywiście zrobiliśmy i takie porównania z konkurentami, żeby potwierdzić nasze odczucia i wszystko się potwierdziło. UDP-203 to prawdziwy mistrz w kwestii jakości obrazu.

Obraz z OPPO wygląda bardziej dynamicznie niż u jakiegokolwiek rywala. Czernie są głębsze, a najjaśniejsze tony i kolory wręcz eksplodują z ekranu. Inaczej mówiąc, HDR wygląda tak jak powinien wyglądać HDR – z tym odtwarzaczem zobaczysz, jak imponujące efekty zapewnia ta technologia.

UDP-203 potrafi wydobyć więcej detalu z płyt UHD BR najwyższej jakości. Porównanie ekran w ekran z rywalami nie pozostawia wątpliwości, że najdrobniejsze szczegóły materiału 4K są znacznie wyraźniejsze i czystsze w odtwarzaczu OPPO niż u jakiegokolwiek rywala.

Minusy

OPPO UDP-203 nie w każdej kategorii jest zwycięzcą. Panasonic UB900 daje ciut więcej detali w najciemniejszych partiach obrazów HDR, daje nieco lepszą konwersję HDR-SDR i radzi sobie nieco lepiej z odtwarzaniem skompresowanych plików audio słabszej jakości.

Na wejściu HDMI zauważyliśmy opóźnienie audio z zewnętrznych źródeł, takich jak Sky Q Box (chociaż możemy ustawić odpowiednią kompensację w opcjach).

W końcu musimy zauważyć, że brakuje aplikacji online. Jeżeli chcesz strumieniować Amazon lub Netflix, musisz skorzystać z aplikacji wbudowanych w telewizor lub podłączyć zewnętrzne urządzenie przez wejście HDMI.

Werdykt

I chociaż do perfekcji nieco brakuje, OPPO UDP-203 przechodzi długą drogę, żeby uzasadnić swoją cenę z segmentu premium.

Wraz z zapowiadaną aktualizacją do Dolby Vision HDR (o czym Panasonic UB900 może pomarzyć), UDP-203 wydaje się oczywistym wyborem dla wszystkich entuzjastów AV, którzy nie uznają słowa takiego jak „kompromis”.