Test odtwarzacza OPPO BDP-105EU w styczniowym numerze magazynu Audio

Test odtwarzacza OPPO BDP-105EU w styczniowym numerze magazynu Audio

Test odtwarzacza OPPO BDP-105EU w styczniowym numerze magazynu Audio 150 150 OPPOdigital.pl

Zapraszamy do przeczytania fragmentów recenzji odtwarzacza OPPO BDP-105EU. Test pojawił się w styczniowym numerze magazynu Audio.

 

Poniżej fragmenty recenzji:

 

“Firma Oppo to fenomen. Jako jedna z pierwszych odważyła się konkurować z największymi gigantami elektroniki, którzy w początkowym okresie rozwoju formatu Blu-ray produkowali absolutną większość odtwarzaczy. Oppo uczyniło z odtwarzaczy Blu-ray swoją specjalizację i w gronie firm średniej wielkości ma niewielką konkurencję, skoro audiofilskie manufaktury wolą wracać do stereo.”

 

“Oppo podąża własną drogą, nie naśladuje oni producentów amplitunerów AV (w ofercie nie znajdziemy urządzeń niskobudżetowych), ani stricte hi-endowych (bez szaleństw). Wybieramy do testu model najdroższy, w którym szczególny nacisk położono na kwestie audio.”

 

“Odtwarzacz prezentuje się dostojnie i zarazem skromnie, front (metalowy) został delikatnie wyprofilowany, w centrum znajduje się szuflada, a obok niej czytelny, choć niewielki wyświetlacz i jeden klasyczny przycisk otwierania szuflady. Po włączeniu zasilania podświetlane są sensory dotykowe, umożliwiające obsługę podstawowych opcji napędu.”

 

“Bogactwo wejść i wyjść pozwala myśleć o BDP-105EU nie tylko jak o odtwarzaczu, ale również widzieć go w roli centrum systemu, o ile nie mamy zbyt wielu źródeł; Oppo może zastąpić nawet amplituner, mając (fabrycznie wyłączoną, ale to kwestia ustawień w menu) funkcje regulacji poziomu wyjściowego.”

 

“Dekodowanie samych plików to również żaden problem, ,,105-tka” bez problemu radzi sobie z Flac, Aiff, a nawet DSD (DSF i DSDIFF) w wersjach stereofonicznych i wielokanałowych. Wiele odtwarzaczy miewa problemy z formatem ALAC (wynalazek Apple będący w pewnym sensie konkurencją dla Flac), ale ,,105-tka” zrozumie i takie nagrania. Można uznać, że jest to kombajn, któremu niestraszny żaden standard, producent wprowadza coraz to nowsze wersje oprogramowania.”

 

“Najważniejszą cechą konstrukcji OPPO jest rozdzielenie układów audio na sekcję stereo i wielokanałową. W tej pierwszej przygotowano także niezależne tory dla sygnałów single-ended oraz wyjść XLR. Oppo chwali się zastosowaniem znakomitych przetworników ESS Sobre32 DAC ES9018 firmy ESS Technology.”

 

ODSŁUCH:


“Porównywanie BDP- 105EU ze źródłami CD za 5000 czy 6000 zł jest o tyle nie na miejscu, że Oppo potrafi od nich znacznie więcej, w sensie funkcjonalnym i.. . brzmieniowym, o ile tylko posłużymy się materiałem w wysokiej rozdzielczości. Tym razem od niego zaczynam, bo mając takie zaplecze i umiejętności, trudno oprzeć się dostarczeniu do,,105-tki” przynajmniej jakiegoś ,,flaka” (choćby z USB, jeśli sieciowa konfiguracja nie będzie jeszcze gotowa). “

 

“Dźwięk łączy w sobie detaliczność z lekkim ociepleniem; nie jest to rozmiękczenie, lecz z jednej strony złagodzenie, a z drugiej nasycenie, podniesienie temperatury; w wielu systemach przyda się to jako lekarstwo no różne dolegliwości – zarówno na zbytnią ostrość, agresję czy suchy kaszel, ale też na ospałość, anemię, a może nawet depresję. Oppo ma wybitną zdolność wyciągania z marnych i smutnych nagrań elementów choć trochę radośniejszych i robi to z niezwykłą gracją i delikatnością – nie przynosi ze sobą żadnej metaliczności ani nawet rozjaśnienia, ożywia muzykę w jej głębszych warstwach. rednie tony są bogate, barwne, a jednocześnie nie można ich przyłapać na żadnej wyraźnej skłonności do przechyłu w stronę basu czy góry pasma – zresztą całe brzmienie tonalnie jest wyważone idealnie; nie ma tu brawurowych prób uatrakcyjnienia brzmienia jakimiś ,,tanimi” chwytami. To solidne, uczciwe granie, które nie posługuje się błyskotliwym efekciarstwem.”

 

 

Całość testu dostępna w styczniowym wydaniu magazynu Audio. Zapraszamy!

« powrót