OPPO BDP-103D Test Darbee Darblet Sound & Vison

OPPO BDP-103D Test Darbee Darblet Sound & Vison

OPPO BDP-103D Test Darbee Darblet Sound & Vison 150 150 OPPOdigital.pl

Test układu Darbee w magazynie Sound & Vision Przedstawiamy test układu Darbee, którego celem jest poprawa kontrastu oraz głębi wyświetlanego obrazu. Układ ten został zaimplementowany wewnątrz nowego modelu OPPO BDP-103D. Wszystkich zainteresowanych poprawieniem obrazu wyświetlanego na dużych ekranach zachęcamy do przeczytania obszernych fragmentów testu, który został opublikowany w magazynie Sound & Vision. Tą samą jakość znajdziemy w OPPO BDP-103D.

Darbee Vision Darblet (zastosowany w OPPO BDP-103D) to urządzenie które trafiło do sprzedaży w drugiej połowie 2012 roku, w cenie w przeliczeniu na złotówki około 1200 zł. Do głównych zadań Darbee należy wyostrzenie obrazu, usunięcie cyfrowych naleciałości, szumów oraz wprowadzenie większej głębi do wyświetlanego obrazu. Większość specjalistów od obrazu pojawieni się tego typu urządzenia, którego celem jest wyostrzenie obrazu, przyjęła z pewnym dystansem. Głównie dlatego, że typowe „polepszacze” obrazu zwykle wprowadzają więcej złego niż dobrego. Tworzą niepotrzebne informacje, które tylko pozornie polepszają obraz, zaś w praktyce prowadzą do utraty rozdzielczości. Stąd spora nieufność branży w pierwszych kontaktach z urządzeniem.


Procesor Darbee w wersji Darblet, ten sam procesor znajduje się wewnątrz nowego modelu OPPO BDP-103D

 

Po kilku tygodniach od pojawienia się w sprzedaży urządzenia, zaczęło ono dość szybko zdobywać rynek. Najpierw wśród posiadaczy projektorów, a następnie ekranów telewizyjnych o dużych przekątnych.
Magazyn Home Theater Magazine (obecnie Sound & Vison) pomimo wielkiego sceptycyzmu redaktora (Kris Deering – znany w branży specjalista od obrazu) wobec “ulepszaczy” sygnału video, przyznał technologii Darbee specjalne wyróżnienie i nagrodę „Top Pick”. Co wskazuje, że zdaniem redakcji urządzenie jest warte zakupu! Co warte odnotowania, Kris w swoim domowym, referencyjnym zestawie używa odtwarzacza OPPO BDP-95!

„Oczywiście pierwsze co zrobiłem z urządzeniem to uruchomiłem całą serię plansz testowych aby sprawdzić jaki wpływ procesor ma na wyświetlany obraz. Doskonale znając zasadę, że w przetwarzaniu sygnału video nigdy nie ma darmowego lunchu („zawsze coś zyskujemy kosztem czegoś”). Jakież było moje zdziwienie kiedy odkryłem, że urządzenie nie narusza rozdzielczości obrazu. Przyglądając się serii plansz typu multiburst chroma i luma nie wykryłem jakichkolwiek niepokojących zjawisk, ba nawet plansze ukazujące poszczególne piksele wyglądały prawidłowo. Jedyna plansza na której było widać artefakty obrazu to „luma zone plate” z doskonałej płyty Spears & Munsil Blu-ray (dostępna tutaj-link). W trybie wysokiej rozdzielczości subtelne interferencje występowały w tle jak tylko przekroczyłem ustawienia procesora w okolice 30. Ten artefakt jednak był widoczny tylko na planszy testowej, nigdy zaś nie pojawiał się podczas wyświetlania typowego materiału  video.
Po sprawdzeniu układu Darbee na planszach testowych, następne kilka tygodni użytkowałem go zarówno z moim systemie projekcji przedniej (projektor) jak i na rodzinnym telewizorze w salonie. W dedykowanym kinie zainstalowałem Darblet zaraz za procesorem Lumagen Radiance XE który dostarcza sygnał do mojego referencyjnego projektora JVC RS-35. Obraz był wyświetlany na 120” ekranie Stewart StudioTek 130. W tej konfiguracji Darblet przetwarzał zarówno sygnał z odtwarzacza Blu-ray OPPO BDP-95, tunera telewizji satelitarnej oraz Apple TV.

Mój egzemplarz JVC RS35 jest jednym z najostrzejszych projektorów jakie miałem możliwość użytkować. Ten projektor posiada ręcznie selekcjonowaną optykę. Nie ma jakichkolwiek problemów z aberracją chromatyczną, utrzymaniem ostrości na całym ekranie, czy też zbieżnością matryc. Obraz jest ostry jak brzytwa od rogu do rogu ekranu. Na poziomie najlepszych projektorów DLP. Posiadając taki projektor, nie sądziłem tak naprawdę, że Darblet mógł cokolwiek ulepszyć w kwestii ostrości obrazu. O razy,  jak mocno się myliłem. Układ dosłownie działa jakbyśmy odsłonili kurtynę. Jeśli tylko raz zrobisz porównanie na włączonym i wyłączonym procesorze, nigdy już nie będziesz chciał go wyłączyć. Nie tylko tworzy obraz wyraźnie ostrzejszy, lecz także drastycznie zwiększa jego głębię. A co najlepsze, robi to bez jakiejkolwiek negatywnej ingerencji w obraz. Nie mogłem dopatrzyć się w żadnym miejscu typowych dla tego procesu artefaktów i otoczek wokół obiektów. Dosłownie ZERO.

Zamiast tego, Darblet przyjął obraz już wcześniej wyglądający świetnie i uczynił go doskonałym. Nie tylko dodał głębi i szczegółów. Sprawił że różnice w kontraście stały się olbrzymie. Najbardziej widoczne było to w filmach typu „Gwiezdne Wojny”, czy  „Star Trek” – kiedy na ekranie widzimy małe gwiazdy i obiekty statków kosmicznych na tle ciemnego nieba. Te małe gwiazdki stały się jaśniejsze i lepiej nakreślone bez jakichkolwiek zmian w poziomie czerni. Zmiana ta robi olbrzymią różnicę w ciemnych scenach mieszanych, zawierających spore ilości ciemnych obiektów i niewielką ilość jasnych. Dosłownie nie byłem w stanie uwierzyć w poprawę jakości obrazu podczas seansu niezwykle trudnego materiału video jakim jest „Alien Vs. Predator: Requiem”. To jeden z najbardziej wymagających tytułów filmowych pod względem kontrastu. Korzyści wynikające z technologii Darbee były olbrzymie, chyba najbardziej widoczne w obszarze poprawy szczegółów w bardzo ciemnych scenach i ogólnej poprawie kontrastu.

Darblet okazał się ważnym dodatkiem do mojej kolekcji płyt Blu-ray. Nie istotne, czy transfer na płycie Blu-ray był referencyjnej, czy niskiej jakości.  Obraz zawsze stawał się lepszy dzięki Darbee Darblet. Zaskakująco, im lepsze wydanie płyty, tym bardziej widoczna była poprawa.

Podsumowanie
Jako zagorzały “videofil” z tradycjami, wkroczyłem na dotychczas nieznane mi terytorium obrazu oferowane przez Darbee. Systemy i układy poprawiające ostrość i jakość obrazu są od wielu lat ogólnie dostępne i zwykle jestem pierwszy, który neguje ich stosowanie i staje do walki z nimi. Darblet jednak zmienił mój stosunek w tej materii. Używałem go przez kilka tygodni i z całą pewnością stwierdzam, że pozostanie on w moim systemie. To urządzenie, które już zarekomendowałem każdemu z moich znajomych „videofilów” – jako niezbędne. I to samo przekazuję wszystkim czytelnikom testu.

To wysoce rekomendowane urządzenie!”

 

Procesor Darbee został zaimplementowany w modelu OPPO BDP-103D. Jeśli jesteś zainteresowany rozwiązaniami mającymi na celu poprawę kontrastu oraz głębi obrazu – zapraszamy do zakupu OPPO BDP-103D.
 

 

« powrót