Wybitny wzmacniacz słuchawkowy – OPPO HA-1 w oczach brytyjskiego „hi-fi news”

Wybitny wzmacniacz słuchawkowy – OPPO HA-1 w oczach brytyjskiego „hi-fi news”

Wybitny wzmacniacz słuchawkowy – OPPO HA-1 w oczach brytyjskiego „hi-fi news” 150 150 OPPOdigital.pl

Brytyjski magazyn hi-fi news testował nowy wzmacniacz słuchawkowy OPPO. HA-1 wybudził zachwyt redakcji i uzyskał status “wybitny produkt”. Zapraszamy do przeczytania fragmentów recenzji.

Wprowadzenie do recenzji:

„Tuż po pojawieniu się słuchawek planarnych PM-1, OPPO wprowadza wzmacniacz słuchawkowy, zalecany do ich wysterowania. Urządzenie te ma jednak dużo większy zakres możliwości…

Gdy w naszej recenzji słuchawek planarnych OPPO PM-1 napisałem, że OPPO wprowadza w tym samym czasie wzmacniacz słuchawkowy, spodziewałem się, że trafi on niedługo do sprzedaży. Zgodnie z oczywistym trendem w tym sektorze rynku, HA-1 jest wzmacniaczem słuchawkowym – a nawet czymś więcej!

Podejrzewam, że trend ten rozpoczęła firma Benchmark poprzez wyposażenie ich kompaktowego, wysokiej jakości DAC-a w dobry wzmacniacz słuchawkowy. Urządzenie to stało się w istocie połączeniem DAC-a, wzmacniacza słuchawkowego oraz prostego przedwzmacniacza, a HA-1 przyjęło tą samą formę. Jednak, odnosząc się do tego, że produkty Benchmark są kompaktowe, HA-1 jest ich przeciwieństwem na skali wielkości urządzeń tego typu. Ale  OPPO nie sprzedaje pustej przestrzeni w  dużej obudowie: HA-1 jest po brzegi zapełniony obwodami.”

 

 

Oto, co recenzent Keith Howard pisał o aspektach technicznych oraz funkcjonalności HA-1:

„Wiele z tej elektroniki, czym nie będziesz zaskoczony, wywodzi się od wielokrotnie nagradzanych uniwersalnych odtwarzaczy OPPO BDP-95EU oraz BDP-105EU. HA-1 wykorzystuje ten sam przetwornik ESS 9018 Sabre DAC oraz te same obwody wyjściowe przetwornika. Jednak układy wzmacniacza słuchawkowego oraz przedwzmacniacza są nowe. Kluczową cechą tego pierwszego jest stopień wyjściowy pracujący w klasie A, będący w stanie dostarczyć do 0.5W dla słuchawek o niskiej impedancji (32ohm) lub 0,2 W dla słuchawek o wysokiej impedancji (600ohm) poprzez niezbalansowane wyjście słuchawkowe jack ź cala. Moc wzrasta do 2W (32ohm) oraz 0.8W (600 ohm) dla zbalansowanego (od wejść sygnałowych XLR, aż po 4 pinowe wyjście słuchawkowe XLR) toru słuchawkowego, dla słuchawek wyposażonych w kabel zbalansowany.

Przekładając to na napięcie, 0,5W przy 32ohm jest odpowiednikiem 4Vrms, co wystarczy do wysterowania wielu słuchawek o niskiej impedancji do poziomu zbliżonego lub nawet przekraczającego 130 dB SPL. Te wartości mocy przypadającej na kanał wzmacniacza, są wyznaczone dla niskich poziomów zniekształceń (<0,01% THD). Podane maksymalne moce wyjściowe są znacznie wyższe, osiągając odpowiednio 3.5W/0.6W dla wyjścia niezbalansowanego oraz 3W/2.4W dla wyjścia zbalansowanego. Impedancja wyjściowa jest niska (określona w specyfikacjach na poziom 0.7/0.5 ohm dla wyjścia niezbalansowanego / zbalansowanego), więc nawet jeśli impedancja słuchawek będzie bardzo zróżnicowana, za pomocą HA-1 usłyszysz zamyślaną przez ich konstruktorów odpowiedź częstotliwościową.

Konwencjonalne wzmacniacze słuchawkowe posiadają wyłącznie wejścia analogowe, więc jeśli chcesz zbudować minimalistyczny system hi-fi z ich udziałem i z komputerem jako źródło muzyki, będziesz musiał kupić DAC, który podłączysz między nimi. W przypadku HA-1 jest inaczej, obok niezbalansowanego wejścia analogowego RCA oraz zbalansowanego wejścia analogowego XLR, znajdują się niezbalansowane koaksjalne oraz optyczne wejścia cyfrowe, zbalansowane wejście cyfrowe AES/EBU oraz asynchroniczne wejście cyfrowe USB (typ B).

Niezbalansowane, zbalansowane oraz optyczne wejścia cyfrowe obsługują rozdzielczość do 24 bitów i częstotliwości próbkowania do 192 kHz, natomiast wejście USB obsługuje jeszcze wyższe formaty, do 384kHz/32-bit, co oznacza, że można odtwarzać pliki DXD (352.8kHz/24-bit) bez obniżania jakości. Wejście USB zapewnia także obsługę formatu DSD z jakością do DSD128 (5.6448MHz/1-bit), czyli dwa razy więcej niż standardowe DSD64, a nawet wspiera format DSD256 (11.2896MHz/1- bit) w trybie “natywnym”.”

 

 

Kilka słów recenzenta o oferowanej przez OPPO jakości dźwięku:

„Stopień wzmacniacza słuchawkowego w HA-1 gra w czysty, jasny i wyraźny sposób,  zapewniając wgląd i przyjemność z słuchania szerokiego zakresu gatunków muzycznych. Słuchałem, na przykład, tytułowego utworu z płyty „Antiphone Blues” autorstwa „Arne Domnérus” zgranej z SACD i przekonwertowanej do formatu PCM 24-bit/88.2kHz. Jest to typowo “audiofilskie” nagranie, którego słucha się bardziej dla jakości dźwięku niż muzyki, ale ma swoje momenty, a akustyka dużego szwedzkiego kościoła bez wątpliwości zapewnia wspaniały pogłos tła dla improwizowanego solo saksofonu, z prostym akompaniamentem organów. HA-1 doskonale to wszystko pokazuje: bezpośredni dźwięk saksofonu, dobrze rozwinięte poczucie akustyki kościoła oraz jego długi czas pogłosu.”

„W utworze „Giorgio By Moroder” zapisanym w formacie PCM 88.2kHz/24-bit, z albumu „Random Access Memories” zespołu „Daft Punk” HA-1 skupiony jest na wyrazistości, jednocześnie wykonując bardzo dobrą robotę przekazując nam zaraźliwy rytm muzyki dance, który rozwija się w tle przemowy Morodera.”

 

Paul Miller z laboratorium hi-fi news wykonał pomiary parametrów wzmacniacza, oto co napisał na temat ich wyników:

„Jeśli ktokolwiek szuka wzmacniacza, który jest zdolny wysterować nawet najmniej skuteczne słuchawki na rynku lub kolumny tubowe o wysokiej efektywności, nowy OPPO HA-1 sprawdzi się w tej roli idealnie. Zniekształcenia bez obciążenia wynoszą bardzo niskie 0.0006-0.0009% dla pełnego pasma 20 kHz-20 kHz, a pod obciążeniem rosną do wyjątkowo równego (dla całego pasma) poziomu 0,04-0,045%. Dalszy wzrost pojawia się powyżej 100mW, dochodząc do poziomu 0,25% THD, przy maksymalnej mocy wyjściowej 8.5W.”

 

Tak Keith Howard z hi-fi news podsumował recenzję OPPO HA-1:

„HA-1 to dobrze przemyślany i starannie zaprojektowany produkt w konkurencyjnej cenie – czego można było się spodziewać po OPPO. Jego stopień wzmacniacza słuchawkowego jest jednym z najlepszych na rynku, a na materiale wysokiej rozdzielczości brzmi po prostu najlepiej.”

 

 

« powrót