OPPO HA-1, dobry audiofilski wybór.

OPPO HA-1, dobry audiofilski wybór.

OPPO HA-1, dobry audiofilski wybór. 150 150 OPPOdigital.pl

OPPO HA-1, dobry audiofilski wybór Znany portal technologiczny CNET przetestował nowy wzmacniacz słuchawkowy OPPO HA-1. Autor recenzji Steve Guttenberg był zachwycony brzmieniem HA-1: „HA-1 z moimi słuchawkami Abyss AB-1266 zapewniły najlepszy dźwięk jaki kiedykolwiek słyszałem.” Zapraszamy do przeczytania fragmentów recenzji.

OPPO znane jest najbardziej ze swoich odtwarzaczy Blu-ray, jednak w tym roku wprowadzili do oferty high-endowe słuchawki OPPO PM-1. Niedługo po tym OPPO oświadczyło, że do oferty firmy trafi urządzenie łączące funkcjonalność wzmacniacza słuchawkowego i DAC-a. Urządzenie to nazywa się OPPO HA-1, a gdy pojawiło u mnie, okazało się być zupełnie inne niż się spodziewałem.

Myślałem, że wzmacniacz będzie podobny do odtwarzaczy Blu-ray OPPO, ale wygląda zupełnie inaczej, znacznie bardziej elegancko. Lśniąca aluminiowa obudowa jest pięknie wykończona, a jej projekt odnosi się do flagowych japońskich produktów z lat 80-tych. Jakość wykonania stoi na równi z dzisiejszym high-endowym sprzętem kosztującym dwa lub trzy razy większe pieniądze niż HA-1.

Sekcja analogowa w HA-1 jest w pełni zbalansowana i pracuje w czystej klasie. Korzystając z HA-1 można użyć wbudowanego wysokiej rozdzielczości DAC-a obsługującego sygnały cyfrowe PCM 192 kHz / 24 bit oraz DSD, lub jeśli wolisz, możesz podłączyć zewnętrzny przetwornik cyfrowo-analogowy.

Możliwości połączeń w HA-1 są bardzo bogate, urządzenie posiada cyfrowe wejścia optyczne (Toslink), koaksjalne (RCA), XLR (AES/EBU), Bluetooth i wejście cyfrowe USB dla komputera, dodatkowo posiada oddzielne złącze USB dla iPhone-a, iPod-a i iPad-a. W HA-1 znajduje się również komplet wejść i wyjść analogowych RCA oraz XLR, dzięki czemu można korzystać z HA-1 jako przedwzmacniacza stereo w systemach hi-fi. Testowałem go w ten sposób, w połączeniu z moim odtwarzaczem Blu-ray Oppo BDP 105, końcówką mocy First Watt J2 oraz kolumnami Zu Druid V. Jakość dźwięku była na najwyższym poziomie, HA-1 warto używać w systemach tej klasy. Można go również użyć w połączeniu z parą kolumn aktywnych. Do HA-1 dołączono płaski, wykonany w całości z aluminium pilot.

Duży wyświetlacz na panelu przednim HA-1 może być ustawiony tak, aby pokazywał status (wybrane wejście, format audio, poziom wzmocnienia, itd.), cyfrowy miernik wychyłowy lub wyświetlał widmo częstotliwości odtwarzanego sygnału. Urządzenie posiada standardowe gniazdo słuchawkowe 6,3 mm oraz zbalansowane 4-pinowe wyjście XLR do użytku z niektórymi słuchawkami klasy high-end. Czymś oczywistym jest fakt, że słuchawki OPPO PM-1 mogą być użyte z wykorzystaniem złącza XLR, tak jak słuchawki firm Audeze, HiFiMAN, oraz niektóre słuchawki Sennheiser-a.

HA-1 z moimi słuchawkami Abyss AB-1266 zapewniły najlepszy dźwięk jaki kiedykolwiek słyszałem. Spędziłem również dużo czasu z słuchawkami OPPO PM-1 podłączonymi do HA-1, pomiędzy tą parą istniała idealna synergia. HA-1 odsłuchiwałem również z nowymi wersjami słuchawek Audeze LCD 2 i LCD 3, słuchawkami AKG K812 oraz HiFiMAN HE-560. Wzmacniacz konsekwentnie, za każdym razem wykazywał się mocą i przejrzystością.

Kiedy podczas słuchania Audeze LCD 3 i HiFiMAN HE 560 porównałem HA-1 z moim wzmacniaczem słuchawkowym Burson HA 160, od razu słyszalna była zdolność HA-1 do odkrywania większej ilości mikro-szczegółów. Słyszałem więcej pogłosu i atmosfery zawartej w moich nagraniach. Przestrzeń między instrumentami w nagraniach stereo była głębsza, a więc dźwięk dawał większe poczucie trójwymiarowości. HA-1 zagrał również niesamowite z moimi słuchawkami dousznymi Sennheiser iE800.

HA-1 bez wysiłku deklasuje Bursona HA 160, który brzmi jaśniej, jednak mniej szczegółowo. HA-1 gra bardziej “naturalnie”.