Recenzja odtwarzacza OPPO UDP-203 w serwisie AVforums

Recenzja odtwarzacza OPPO UDP-203 w serwisie AVforums

Recenzja odtwarzacza OPPO UDP-203 w serwisie AVforums 600 600 OPPOdigital.pl

Ceniony serwis AVforums przetestował pierwszy odtwarzacz 4K UHD Blu-ray marki OPPO. Zgodnie z oczekiwaniami, model UDP-203 został oceniony bardzo pozytywnie i otrzymał rekomendację oraz ocenę końcową 9/10. Zapraszamy do przeczytania recenzji.

Czym jest UDP-203?

Pierwszy odtwarzacz OPPO UHD Blu-ray to połączenie zalet poprzedniej generacji z możliwościami odtwarzania materiałów 4K UHD, w tym HDR i WCG. Autorskiej konstrukcji napęd odczyta płyty CD, DVD, DVD-Audio, SACD i Blu-ray (w 2D i 3D), a także najnowszy format 4K UHD Blu-ray. Posiada także wielokanałową sekcję analogową dla tych, którzy nie przeszli jeszcze w pełni na rozwiązania cyfrowe. Na początku roku spodziewana jest aktualizacja oprogramowania, który zapewni obsługę standardu Dolby Vision. Czy to wystarczy, aby uzasadnić cenę? Przekonajmy się.

Wykonanie

UDP-203 wyglad

UDP-203, podobnie jak jego poprzednicy, bazuje na tym samym wzornictwie. Wprawne oko zauważy kilka różnic – wyświetlacz został przesunięty na środek, centralnie pod tackę płyt. Wciąż można go ściemnić lub całkowicie wyłączyć, a informacje na nim przekazywane przekazują wszelkie niezbędne dane. Po lewej znajduje się włącznik, po prawej sekcja sterowania wraz z przyciskiem otwierania tacki, a pod nim port USB 2.0. Zniknęło wejście HDMI znane z poprzednich iteracji.

UDP-203 design

Bardzo podoba nam się czyste i minimalistyczne podejście OPPO, które podkreśla panel frontowy wykonany ze szczotkowanego aluminium. Cieszy nas klasyczne podejście i wykorzystanie pełnowymiarowej obudowy, tak rzadko spotykanej w czasach zakrzywionych frontów i oszczędzania na wymiarach. Jakość wykonania jest wspaniała, konstrukcja solidna, a poziom wykończenia zachwyca. To cechy, których można się spodziewać po odtwarzaczach OPPO i w tej kwestii UDP-203 nie zawodzi. Mechanizm tacki jest bardzo płynny i pomimo uwag niektórych użytkowników o głośnej pracy, nasz egzemplarz był praktycznie niesłyszalny w trakcie pracy. UDP-203 mierzy 430x311x79 mm i waży 4.3kg.

“UDP-203 to klasyczny wygląd i solidna jakość wykonania, której możemy spodziewać się po produktach OPPO”

Złącza i obsługa

UDP-203 zlacza

Większość złącz znajduje się z tyłu odtwarzacza, podobnie jak w BDP-103, ale możemy zauważyć kilka różnic odzwierciedlających możliwości odtwarzania UHD Blu-ray.

Tak jak w poprzedniku, mamy dwa wyjścia HDMI, ale jedno z nich jest w standardzie HDMI 2.0a ze wsparciem dla HDCP 2.2 oraz HDR. Drugie wyjście HDMI jest w standardzie 1.4 i przesyła tylko sygnał audio, dzięki czemu można wykorzystać je do obsługi amplitunera który nie wspiera HDCP 2.2 lub HDR. Mamy także dodatkowe wejście HDMI, dzięki któremu podłączymy zewnętrzne urządzenia i skorzystamy z OPPO jako procesora video.

Z tyłu obecne są dwa porty USB 3.0, gigabitowy port LAN, cyfrowe wyjścia koaksjalne i optyczne, wyzwalacze wejścia/wyjścia oraz port szeregowy RS-232C na potrzeby instalacyjne. Prawą stronę zajmuje sekcja analogowa 7.1 z wyjściami RCA, która w razie potrzeby może być wykorzystana do zestawu stereo przy ustawieniu down-mix 2.0. Usprawnieniem w stosunku do poprzedniej wersji jest wbudowany moduł WiFi.


Pilot zdalnego sterowania to niemal ten sam produkt, który widzieliśmy w poprzednich iteracjach odtwarzaczy OPPO Blu-ray, ale firma wprowadziła kilka poprawek. Nowy pilot ma taki sam kształt i rozmiary, wcięcie na spodzie i duże przyciski, co sprawia, że jest komfortowy w trzymaniu i obsłudze jedną ręką. Pilot ponownie posiada podświetlenie, ale tym razem aktywowane jest za pomocą czujnika ruchu, więc wystarczy go unieść, aby automatycznie włączyć iluminację. Poza tym ułożenie i funkcje większości przycisków są takie same.

W kwestii różnicy, rzadko używany przycisk 3D został zastąpiony przyciskiem “Dimmer”, który umożliwia przyciemnienie lub wyłączenie panelu frontowego odtwarzacza. W miejscu starego “Dimmera” pojawił się “Pic”, dający bezpośredni dostęp do Menu Dostrajania Obrazu. Jako ze podświetlenie jest już aktywowane za pomocą czujnika ruchu, niepotrzebny stał się dedykowany przycisk “backlight”, a na jego miejsce pojawił się przełącznik HDR. Całkowicie usunięto przyciski Netflix i Vudu.

“Pilot wygląda znajomo, ale OPPO poczyniło kilka użytecznych poprawek”

 

Funkcje i specyfikacje

Główną cechą nowego UDP-203 jest oczywiście zdolność odtwarzania płyt Ultra HD Blu-ray. We współpracy z Mediatek, OPPO opracowało własny czterordzeniowy układ OP8591, który jest wyspecjalizowanym dekoderem 4K UHD najwyższej jakości. UDP-203 posiada także wiele użytecznych funkcji, w tym możliwość wyboru głębi obrazu 10 lub 12-bit. Panasonic DMP-UB900 potrafi wysłać tylko sygnał 12-bitowy, który powoduje problem z bandingiem na niektórych telewizorach HDR, więc możliwość wyboru głębi pozwoli rozwiązać ten problem. UDP-203 potrafi także wyciąć metadane HDR z płyt UHD i wysłać zwykły sygnał SDR z pełną paletą barw. W przypadku Panasonic UB-900 przestrzeń kolorów jest ograniczona do Rec. 709. OPPO planuje także wprowadzić obsługę Dolby Vision za pomocą aktualizacji oprogramowania, dzięki czemu UDP-203 stanie się pierwszym odtwarzaczem ze wsparciem dla tego formatu HDR.

UDP-203 to uniwersalny odtwarzacz, który poza odtwarzaniem UHD Blu-ray odczytuje także standardowe płyty Blu-ray (2D i 3D), a także DVD, DVD-Audio, SACD i CD. OPPO wspiera płyty SACD wysokiej rozdzielczości ze ścieżkami stereo i wielokanałowymi, a użytkownik może wybrać, czy sygnał zostanie przesłany dalej jako DSD czy skonwertowany do PCM. Chociaż wykorzystujemy dziś głównie cyfrowe audio przez HDMI, UDP-203 posiada także sekcję analogową 7.1 obsługiwaną przez 8-kanałowy DAC firmy AKM, który przetworzy dźwięk o jakości do 32-bit / 192kHz i wielokanałowe DSD 24/128. OPPO proponuje aplikację do zdalnego sterowania dostępną na tablety i smartfony, ale w momencie testu nie była ona jeszcze dostępna dla UDP-203. Spodziewamy się dodania obsługi najnowszego odtwarzacza w niedługiej przyszłości.

UDP-203 menu

UDP-203 Menu

UDP-203 potrafi skorzystać z dobrodziejstw formatów Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio, co oznacza, że możesz cieszyć się z nowoczesnych technologii takich jak Dolby Atmos, DTS:X i Auro-3D. OPPO to także świetny sprzęt do odtwarzania mediów z sieci lokalnej w Twoim domu. Posiada funkcje Digital Media Player (DMP) i Digital Media Renderer (DMR), dzięki którym bez problemu odtworzymy filmy, muzykę i zdjęcia umieszczone na serwerach DLNA oraz SMB i NFS. Przeprowadziliśmy testy przy użyciu plików JPEG, AVCHD, MP3, MP4, DivX, MKV, FLAC i WAV, odtwarzacz OPPO nie miał problemu z odtworzeniem żadnego z nich. Wszystkie pliki możemy uruchomić z lokalnej sieci, płyt, a także przenośnych pamięci USB. Przy zachowaniu odpowiednich wytycznych możliwe jest również odtwarzanie muzyki w trybie gapless.

Ekran domowy został przeprojektowany i wyświetla piękne obrazy dla każdej z siedmiu głównych funkcji. To miły dodatek, który sprawia, że korzystanie z głównego menu staje się ciekawsze i bardziej atrakcyjne. Układ menu jest praktycznie taki sam jak w poprzednich odtwarzaczach OPPO, co jest dobrą wiadomością, bo zawsze uważaliśmy jego projekt za intuicyjny i wszechstronny. To czego nie znajdziemy w UDP-203, to usługi streamingowe firm trzecich – to wyjaśnia brak dedykowanych przycisków Netflix i Vudu na pilocie. Możliwe, ze OPPO zdecyduje się dodać je w przyszłości. Poprzednie generacje zaczynały z bardzo niewielką ilością takich aplikacji, a aktualnie pozwalają korzystać z Netflix, BBC iPlayer i Tidal. Na rynku jest ogromna ilość urządzeń streamingowych, które podłączymy do UDP-203 przez wejście HDMI IN, a w końcu głównym powodem dla zakupu jest odtwarzanie płyt UHD Blu-ray.

“OPPO posiada bardzo dużo funkcji, ale jeszcze nie wspiera żadnych usług firm trzecich”

Jakość obrazu

Odtwarzanie 4K Ultra HD Blu-ray

UDP-203 to pierwszy odtwarzacz 4K UHD od OPPO i w tym aspekcie nie zawodzi – dostarcza użytkownikowi praktycznie bezbłędne działanie nowych płyt 4K. Słyszeliśmy zgłoszenia błędów, ale jak zawsze w przypadku OPPO, firma zareagowała błyskawicznie i dostaliśmy już odpowiednie aktualizacje oprogramowania. W naszym egzemplarzu nie mieliśmy ani jednego problemu z żadną płytą UHD, nigdy nie pojawił się nawet najmniejszy błąd. Na żadnej z testowanych płyt nie doświadczyliśmy tzw. “HDMI handshaking”, odtwarzanie 24p nie wykazywało śladów juddera, nie zaobserwowaliśmy żadnych problemów z płynnością ruchu ani jakichkolwiek innych.

Zważywszy na cyfrową naturę materiałów UHD, oczekujemy od odtwarzaczy perfekcyjnego obrazu przesyłanego przez HDMI i tak też było w przypadku UDP-203. W bezpośrednim porównaniu z Panasonic UB900 nie zauważyliśmy różnic w jakości obrazu, oba zaliczyły nasze testy wzorowo. W The Magnificent Seven OPPO uraczył nas pięknymi krajobrazami i widokami o nadzwyczajnej precyzji, zarówno w kwestii koloru jak i rozpiętości tonalnej. Podczas oglądania Sully, filmu nagranego w 6.5K i wykończonego w 4K, jakość obrazu w UDP-203 zapierała dech w piersiach, a filmy animowane takie jak The Secret Life of Pets i Storks tryskały kolorami. Obróbka koloru była równie imponująca przy ustawieniu YCbCR 4:4:4.

Zalety 10-bitowego kodowania stały się oczywiste przy porównaniu zwykłej wersji Blu-ray i UHD Blu-ray filmu Deepwater Horizon. Seans rozpoczyna się od sekwencji podwodnej, w której możemy zaobserwować bardzo dużo bandingu w wersji BR, kompletnie nieobecnego w wersji UHD. Wpływ HDR również był imponujący, ale jeżeli Twój wyświetlacz nie obsługuje tej technologii, możesz przyciskiem na pilocie w jednej chwili skonwertować sygnał do SDR. Elastyczność UDP-203 w tym względzie to prawdziwa uczta dla entuzjastów, którzy mogą dostosować bardzo wiele aspektów wyświetlania pod swoje potrzeby.

Skalowanie do 4K

UDP-203 potrafi skalować materiały od 480i i wyższe aż do Ultra HD, więc oglądając filmy DVD i Blu-ray można korzystać z najwyższej jakości zdolności obróbki w odtwarzaczu OPPO. Dzięki wejściu HDMI IN, możliwe jest podłączanie zewnętrznych urządzeń i wykorzystanie procesora OP8591 do skalowania dowolnego obrazu zewnętrznego. W zależności od rozdzielczości natywnej wyświetlacza, można skorzystać z ustawienia Auto albo wybrać własną rozdzielczość wyjścia. W obu tych przypadkach OPPO poradziło sobie wyśmienicie. Przetestowaliśmy skalowanie materiałów Blu-ray i DVD – w obu przypadkach UDP-203 poradził sobie ekstremalnie dobrze, generując obrazy o bardzo wysokiej detaliczności i bez żadnych niechcianych artefaktów. Istnieje także opcja Direct, dzięki której możemy przesłać źródło natywnie, bez żadnej obróbki ze strony odtwarzacza, jeżeli tylko mamy ochotę skorzystać z zewnętrznego procesora video.

Odtwarzanie Blu-ray

Chociaż głównym punktem sprzedażowym są możliwości 4K, większość naszych kolekcji filmowych wciąż składa się z płyt Blu-ray FullHD. Na szczęście OPPO to także świetny odtwarzacz Blu-ray, który potrafi odczytać dysk i precyzyjnie przesłać jego zawartość na ekran. Przetestowaliśmy go na naszej kolekcji płyt 2D i 3D, a UDP-203 poradził sobie z nimi z łatwością, wyświetlając świetnie wyglądające obrazy pozbawione efektu judder. Tak jak wspomnieliśmy, skalowanie do 4K jest wybitne, a w rezultacie otrzymaliśmy świetną precyzję pikseli i brak jakichkolwiek artefaktów skalowania. Skorzystaliśmy z najnowszych wydań 2D takich jak Snowden, a także różnych tytułów 3D, w tym Kubo and the Two Strings – ponownie odtwarzacz OPPO poradził sobie perfekcyjnie.

Odtwarzanie materiałów SD

Musimy przyznać, że rzadko oglądamy dziś płyty DVD, głównie do celów testowych. Jednak jeżeli jest to dla Ciebie ważna funkcja, UDP-203 spełni Twoje oczekiwania. Bez problemu odtworzy pliki PAL i NTSC, doskonale likwidując przeplot niezależnie od tego, czy źródłem będzie film kinowy czy film kręcony kamerą domową. Ponownie nie zaobserwowaliśmy najmniejszych problemów z judderem ani jakichkolwiek innych. Zaskakująco dobrze wypada możliwość odtworzenia sygnału z przeplotem, który jest usuwany, a całość skalowana do 4K sprawia, że w stare nagrania można tchnąć drugie życie.

Recenzja wideo UDP-203 Jakość dźwięku

Widzieliśmy opinie, że UDP-203 miewa problemy z synchronizacją dźwięku, ale w naszym przypadku nic takiego się nie wydarzyło. Dodatkowo można znaleźć opinie o nagłym wyciszeniu dźwięku i faktycznie natrafiliśmy na taki przypadek przy ustawieniach domyślnych w filmie The Magnificent Seven ze ścieżką w formacie Dolby Atmos. Wystarczyło jednak zmienić ustawienie automatyczne na bitstream, a problem natychmiast ustąpił.  Warto się także upewnić, że druga ścieżka audio jest wyłączona aby w pełni cieszyć się z zalet formatu Atmos.

Poza tym drobnym przypadkiem, OPPO okazało się wspaniałym urządzeniem audio. Przy przesyłaniu sygnału bitstream nie zauważymy różnicy w stosunku do jakiegokolwiek innego odtwarzacza, tutaj pierwsze skrzypce gra reszta systemu. Co innego w wypadku, jeżeli nasz amplituner nie obsługuje sygnału w formie bitowej, wtedy UDP-203 pokazuje swoje możliwości przy konwersji do PCM i zalety wielokanałowej sekcji analogowej.

Sprawdzaliśmy różne formaty audio, w tym PCM, Dolby TrueHD i DTS-HD MA z płyt Blu-ray oraz Dolby Digital i DTS z płyt DVD. Nie pominęliśmy Dolby Atmos, DTS:X i Auro-3D – w każdym przypadku UDP-203 poradził sobie z łatwością. Nie inaczej było w przypadku wielokanałowych płyt SACD i DVD-Audio – OPPO był w stanie wykryć wszystkie testowane formaty i dyski bez najmniejszych problemów, a odtwarzanie przebiegało bez zakłóceń.

Jako transport cyfrowy UDP-203 sprawdził się doskonale, podobnie nie zawiodła nas wielokanałowa sekcja analogowa. Odtwarzacz pokazał skrzydła nie tylko przy dekodowaniu, ale także przy konwersji cyfrowo analogowej, a w rezultacie otrzymaliśmy imponującą jakość dźwięku. Osobiście preferujemy przesyłanie dźwięku w postaci bitowej i dekodowanie audio w dalszej części toru, ale DAC wykorzystany w UDP-203 zadowoli wybrednych i zapewnia bardzo wydajne przetwarzanie dźwięku.

“UDP-203 jest praktycznie pozbawiony wad przy korzystaniu z Ultra HD Blu-ray”

Odczyt płyt i zużycie energii

UDP-203 jest bardzo szybkim odtwarzaczem, uruchomienie i przejście do ekranu głównego zajmuje 14 sekund. Płyty UHD były gotowe do pracy po 30 sekundach, a standardowe Blu-ray po 15. Zwykłe płyty DVD zaczynały odtwarzanie po 5 sekundach. Nawigacja jest bardzo szybka i responsywna, a mimo to odtwarzacz pozostawał bardzo cichy w trakcie pracy. Pobór energii okazał się bardzo wydajny – 0.5W w trybie czuwania, 14W w stanie bezczynności. Podczas ładowania płyty wartość przeskakiwała chwilowo na 21W, aby zaraz wrócić do wartości 14W.

Podsumowanie

 

Czy powinienem kupić UDP-203?

Każda osoba zaznajomiona z poprzednimi odtwarzaczami OPPO już wie, czego może spodziewać się po UDP-203 i na pewno nie poczuje się rozczarowana. Nie da się nie zauważyć pełnowymiarowej obudowy i rewelacyjnej jakości wykonania. Odtwarzacz ma atrakcyjny wygląd, przyjazny interfejs i bardzo dobrego pilota zdalnego sterowania. Brak usług strumieniowania może być dla niektórych rozczarowaniem, ale to nie jest powód, dla którego kupujemy UDP-203. W najważniejszej kwestii, czyli odtwarzaniu dysków 4K, produkt wypada wzorcowo.

Mamy podejrzenie, że ze względu na przyspieszoną premierę przed końcem roku pojawiły się pewne błędy w oprogramowaniu, ale wsparcie OPPO jest wręcz legendarne i wygląda na to, że wszystkie dotychczas zgłoszone błędy zostały już załatane za pomocą aktualizacji oprogramowania. Nasz egzemplarz nie miał żadnych problemów i dał nam radość oraz imponującą jakość z każdej odtwarzanej płyty, którą do niego włożyliśmy.  To wyśmienite źródło obrazu, ale także dźwięku zarówno w analogowej jak i w cyfrowej postaci.

OPPO UDP-203 nie jest produktem tanim, ale wszystkie składniki jego możliwości składają się na całość, która usprawiedliwia jego cenę. Nie istnieje na rynku żaden lepszy odtwarzacz UHD, a wprowadzenie obsługi Dolby Vision tylko wzmocni jego pozycję w przyszłości. W tej postaci odtwarzacz otrzymuje od nas rekomendację i zdecydowanie go polecamy.